Kansanedustajat

Leena Meri

s. 12.4.1968 Varatuomari
Henkikirjoittaja
Hyvinkää (09) 432 3165 Puhemiesneuvosto (jäsen) 18.06.2019–
Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 03.04.2020–
Lakivaliokunta (Puheenjohtaja) 18.06.2019–
Talousvaliokunta (varajäsen) 20.03.2020–
Valtakunnanoikeus (jäsen) 01.01.2020–31.12.2023
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 18.06.2019–
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 18.06.2019–

Avustaja

Jessica Vahtera 050 476 9019 jessica.vahtera@eduskunta.fi

Ari Koponen

s. 05.05.1982 Hyväntekijä Brother Christmas Tuusula (09) 432 3117 Sivistysvaliokunta (jäsen) 18.06.2019–
Tulevaisuusvaliokunta (jäsen) 18.06.2019–
Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiön valtuuskunta (jäsen) 18.06.2019–

Avustaja

Susanna Saikkonen 09 432 4117 susanna.saikkonen@eduskunta.fi

Riikka Purra

s. 13.06.1977 Valtiotieteiden maisteri
Poliittinen suunnittelija
Kirkkonummi 09 432 3185 Puhemiesneuvosto (jäsen) 18.06.2019–
Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 03.04.2020–
Hallintovaliokunta (jäsen) 02.05.2019–, (Puheenjohtaja) 18.06.2019–
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 18.06.2019–
Suomen itsenäisyyden juhlarahaston hallintoneuvosto (jäsen) 20.02.2020–, (Varapuheenjohtaja) 06.03.2020–
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 18.06.2019–
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä työvaliokunta (jäsen) 23.04.2019–

Avustaja

Marika Sorja 09 432 4185 marika.sorja@eduskunta.fi

Riikka Slunga-Poutsalo

s. 23.04.1971 Puoluesihteeri
Yrittäjä
Lohja 09 432 3057 Lakivaliokunta (varajäsen) 03.04.2020–
Liikenne- ja viestintävaliokunta (varajäsen) 18.06.2019–
Tiedusteluvalvontavaliokunta (Varapuheenjohtaja) 26.06.2019–
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (jäsen) 18.06.2019–
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (jäsen) 18.06.2019–, (Puheenjohtaja) 23.08.2019–

Avustaja

Terhi Mattila 09 432 4057 terhi.mattila@eduskunta.fi

Arja Juvonen

s. 08.12.1967 Geronomi (AMK) Espoo 09 432 3060 Tarkastusvaliokunta (varajäsen) 18.06.2019–
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (jäsen) 09.06.2015–
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 18.06.2019–
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä (2. varapuheenjohtaja) 23.04.2019 –
Työvaliokunta Perussuomalaisten eduskuntaryhmä (2. varapuheenjohtaja) 23.04.2019 –

Avustaja

Heidi Mäntylä 09 432 4060, 050 472 0031 heidi.mantyla@eduskunta.fi

Mika Niikko

s. 20.01.1967 Nuorisojärjestöjohtaja
Yrittäjä
Vantaa 09 432 3129 Puhemiesneuvosto (jäsen) 18.06.2019–
Kansliatoimikunta (jäsen) 02.05.2019–
Ulkoasiainvaliokunta (Puheenjohtaja) 18.06.2019–
Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 18.06.2019–
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (jäsen) 18.06.2019–
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 18.06.2019–
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä työvaliokunta (jäsen) 23.04.2019–

Avustaja

Laura Wirth 09 432 4129 / 050 5741186 laura.wirth@eduskunta.fi